Hormon wzrostu dla dzieci

Stosowanie hormonu wzrostu jest dozwolone w calach leczniczych u dzieci, które cierpią na somatotropinową niedoczynność przysadki mózgowej, czyli karłowatość o podłożu endokrynologicznym (hormonalnym). Innym wskazaniem podawania hormonu wzrostu dzieciom jest niedobór wzrostu w przebiegu przewlekłej niewydolności nerek.

Niedobór hormonu wzrostu u dzieci może mieć podłoże wrodzone lub nabyte. Zmniejszone wydzielanie hormonu wzrostu wywołują upośledzenia genetyczne lub zmiany organiczne w ośrodkowym układzie nerwowym. Do najczęściej występujących przyczyn zaburzenia procesu wzrostu u dzieci zalicza się uszkodzenie w rejonie przysadki i podwzgórza (np. z powodu ciężkiego porodu), uszkodzenia genów niezbędnych do prawidłowego wytwarzania hormonu wzrostu oraz zaburzenia na linii osi somatotropinowej (np. zaburzenia widzialnia insulinopodobnego czynnika wzrostu IGF-1).

Po zdiagnozowaniu u dziecka somatotropinową niedoczynność przysadki, konieczne jest wykonanie badania okolicy podwzgórzowo-przysadkowej w celu oceny, czy nie występują w niej zmiany nowotworowe, które stanowią przeciwwskazanie do leczenia za pomocą podawania hormonu wzrostu.

Dawka hormonu wzrostu, jaka jest podawana dzieciom, wynosi 0,5 – 0,7 jednostek na jeden kilogram masy ciała na tydzień. Preparat GH jest podawany poprzez podskórne wstrzyknięcia. Najlepiej podawać dziecku hormon wzrostu wieczorem, bezpośrednio przed zaśnięciem. W ten sposób imitowany jest naturalny, fizjologiczny proces wydzielania somatotropiny przez przysadkę mózgową, który jest najbardziej intensywny właśnie podczas nocnego spoczynku.

Dawkowanie hormonu wzrostu w przypadku dzieci z zaburzeniami wzrostu jest zupełnie inne niż dawki dla sportowców czy osób dorosłych, dlatego nie można się nimi sugerować.

Hormon wzrostu został zastosowany po raz pierwszy w leczeniu dzieci w 1950 roku. Karłowate dzieci zaczęły rosnąć, jednak powszechny entuzjazm opadł, gdy po kilku latach dzieci te umierały. Powodem był fakt, iż hormon wzrostu był początkowo pobierany z mózgów osób zmarłych, pochodzących najczęściej z Afryki, gdzie śmiertelność była najwyższa. Naturalny hormon wzrostu pozyskiwany z ludzkich zwłok wywoływał u leczonych dzieci chorobę Creutzfeldta-Jakoba.

Zaniechano zatem podawanie dzieciom hormonu wzrostu pochodzącego ze zwłok ludzkich. W 1986 roku udało się wyprodukować w warunkach laboratoryjnych syntetyczny hormon wzrostu -rhGH, stanowiący doskonałą kopię ludzkiego HGH.

W Polsce hormon wzrostu jest podawany dzieciom pod postacią następujących leków: Humatrope, Genotropin, Norditropin oraz Saizen.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na Hormon wzrostu dla dzieci

 1. Godola Ryszaed pisze:

  Witam. Proszę mi pomóc w wyborze leku,otóż mój syn 10 latek jest niskiego wzrostu w porównaniu z jego rówieśnikami rocznikowo z klasy jest o 30 cm niższy. Proszę o podanie mi jaki najlepiej stosować lek. Dziekuję. zdruzgotany tata.

  • speedy9 pisze:

   Polecam zwrócić się raczej do endokrynologa. Leczenie HGH nie jest proste, dawka jest dobierana indywidualnie. W żadnym razie nie można „leczyć” dziecka na własną rękę!

 2. nanana pisze:

  witam .
  Chciałam się dowiedzieć czy w wieku 16 lat można zacząć przyjmowac hormon wzrostu ?

 3. Viola pisze:

  Witam chciałam się dowiedzieć który z leków jest najlepszy dla dziecka w wieku 10 lat ma 125 wzrostu. Niechce żeby mi lekarze przepisali dla córeczki hormonu wzrostu pochodzenia ludzkiego. Które hormony syntetyczne są najlepsze . Informacje potrzebuje jak najszybciej ponieważ jestesmy z córeczka w trakcie badań i chciałabym mieć chodz odrobine wieczy na ten temat. Z góry ślicznie dziekuje za pomoc

 4. oskiid pisze:

  hormon wzrostu funduje nfz msc dawka kosztuje ok 5 tyś hormon wzrostu należy podawać od godz 20-21 nie wcześniei i pózniej jeśli ktoś ma zabużeniem wzrostu to trzeba pójść do pediatry po skierowanie do endokrynologa dziecięcego przyjmowanie należ stosować do ziecka najlepiej od 5-30 lat jęśli ktoś ma 16-17 lat to mogą przyjmować hormon wzrostu tylko o 1rok dłużej tylko niewolno go za dużo przyjmować dziennie dlatego sie nie rośnie bo nerki hamują hormon wzrotu w mózgu i przesadka mózgowa przestaje dobrze funkcjonować dzieci które choróją na niedoczynność tarczycy bardzo często ma niedobór hormonu wzrostu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zabezpieczenie antyspamowe. Rozwiąż działanie: *