Hormon wzrostu dla dzieci

Stosowanie hormonu wzrostu jest dozwolone w calach leczniczych u dzieci, które cierpią na somatotropinową niedoczynność przysadki mózgowej, czyli karłowatość o podłożu endokrynologicznym (hormonalnym). Innym wskazaniem podawania hormonu wzrostu dzieciom jest niedobór wzrostu w przebiegu przewlekłej niewydolności nerek.

Niedobór hormonu wzrostu u dzieci może mieć podłoże wrodzone lub nabyte. Zmniejszone wydzielanie hormonu wzrostu wywołują upośledzenia genetyczne lub zmiany organiczne w ośrodkowym układzie nerwowym. Do najczęściej występujących przyczyn zaburzenia procesu wzrostu u dzieci zalicza się uszkodzenie w rejonie przysadki i podwzgórza (np. z powodu ciężkiego porodu), uszkodzenia genów niezbędnych do prawidłowego wytwarzania hormonu wzrostu oraz zaburzenia na linii osi somatotropinowej (np. zaburzenia widzialnia insulinopodobnego czynnika wzrostu IGF-1).

Po zdiagnozowaniu u dziecka somatotropinową niedoczynność przysadki, konieczne jest wykonanie badania okolicy podwzgórzowo-przysadkowej w celu oceny, czy nie występują w niej zmiany nowotworowe, które stanowią przeciwwskazanie do leczenia za pomocą podawania hormonu wzrostu.

Dawka hormonu wzrostu, jaka jest podawana dzieciom, wynosi 0,5 – 0,7 jednostek na jeden kilogram masy ciała na tydzień. Preparat GH jest podawany poprzez podskórne wstrzyknięcia. Najlepiej podawać dziecku hormon wzrostu wieczorem, bezpośrednio przed zaśnięciem. W ten sposób imitowany jest naturalny, fizjologiczny proces wydzielania somatotropiny przez przysadkę mózgową, który jest najbardziej intensywny właśnie podczas nocnego spoczynku.

Dawkowanie hormonu wzrostu w przypadku dzieci z zaburzeniami wzrostu jest zupełnie inne niż dawki dla sportowców czy osób dorosłych, dlatego nie można się nimi sugerować.

Hormon wzrostu został zastosowany po raz pierwszy w leczeniu dzieci w 1950 roku. Karłowate dzieci zaczęły rosnąć, jednak powszechny entuzjazm opadł, gdy po kilku latach dzieci te umierały. Powodem był fakt, iż hormon wzrostu był początkowo pobierany z mózgów osób zmarłych, pochodzących najczęściej z Afryki, gdzie śmiertelność była najwyższa. Naturalny hormon wzrostu pozyskiwany z ludzkich zwłok wywoływał u leczonych dzieci chorobę Creutzfeldta-Jakoba.

Zaniechano zatem podawanie dzieciom hormonu wzrostu pochodzącego ze zwłok ludzkich. W 1986 roku udało się wyprodukować w warunkach laboratoryjnych syntetyczny hormon wzrostu -rhGH, stanowiący doskonałą kopię ludzkiego HGH.

W Polsce hormon wzrostu jest podawany dzieciom pod postacią następujących leków: Humatrope, Genotropin, Norditropin oraz Saizen.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na Hormon wzrostu dla dzieci

Dodaj komentarz