Dawkowanie

Podczas stosowania hormonu wzrostu niezwykle ważne jest jego dawkowanie. Zbyt małe dawki HGH spowodują, że nie przyniesie on oczekiwanych rezultatów. Znacznie groźniejsze jest natomiast przyjmowanie hormonu wzrostu w zbyt dużych dawkach – może to wywołać skutki uboczne w postaci m.in. hipoglikemii, cukrzycy, gigantyzmu, nadciśnienia tętniczego i zaburzenia funkcji seksualnych. Prawidłowe dawkowanie hormonu wzrostu gwarantuje jego efektywność i bezpieczeństwo. Dlatego jeżeli nie mamy pewności co do dawkowania HGH, lepiej w ogóle go nie przyjmować.

Zauważalne efekty uzyskuje się po kilku miesiącach przyjmowania HGH. Krótkotrwałe, kilkutygodniowe przyjmowanie hormonu wzrostu ma znaczenie głównie dla redukcji tkanki tłuszczowej. Minimalny czas stosowania hormonu wzrostu to sześć tygodni, jednak im dłużej HGH jest stosowany, tym lepsze i bardziej kompleksowe daje efekty.

Działanie hormonu wzrostu w organizmie ludzkim trwa przez około godzinę. Po upływie tego czasu jego poziom zaczyna opadać. Już po 20-30 minutach somatotropina jest usuwana z krwi w 50%. Pozostała jej ilość jest gromadzona we krwi i w wątrobie. W celu utrzymania hormonu wzrostu na zrównoważonym poziomie zaleca się przyjmowanie go trzy razy dziennie. Stosowanie mniejszych dawek HGH w regularnych odstępach czasu sprawia, ze jego działanie przynosi lepsze rezultaty.

Precyzyjne określenie dawkowania hormonu wzrostu nie zostało jeszcze opracowane, ponieważ nie zostały jeszcze przeprowadzone odpowiednie badania kliniczne. Dawki hormonu wzrostu wymierzane są zatem w oparciu o dane empiryczne. Producenci najczęściej określają dawkowanie w ilości 0,5 jednostki HGH na jeden kilogram masy ciała tygodniowo. Kulturyści najczęściej dawkują HGH średnio na 4-16 jednostek na dzień po postacią 3-4 strzałów po 2-4 jednostki. Dotyczy to hormonu wzrostu podawanego w zastrzykach. W przypadku HGH przyjmowanego pod postacią tabletek należy dostosować się do zaleceń producenta. Ponieważ hormon wzrostu uaktywnia się podczas nocnego spoczynku, HGH w tabletkach najczęściej spożywa się na godzinę przed zaśnięciem. Najczęściej jednak hormon podawany jest poprzez podskórne iniekcje, dzięki czemu szybciej przenika on do krwi. Pierwszą iniekcję należy wykonać po śniadaniu, kolejny bezpośrednio przed posiłkiem po treningu, a ostatni wieczorem przed snem.

Nie zaleca się stosowania hormonu wzrostu tym osobom, które dopiero rozpoczynają przyjmowanie preparatów dopingowych ani tym, którzy stawiają pierwsze kroki w treningu. Osoby trenujące w stopniu średniozaawansowanym mogą zaplanować kurację z osobą, która ma już doświadczenie w stosowaniu hormonu wzrostu.

2 odpowiedzi na Dawkowanie

Dodaj komentarz