Skutki uboczne

Hormon wzrostu wpływa pozytywnie na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, ale istnieje też kilka związanych z nim działań niepożądanych. Podstawowym skutkiem ubocznym jest akromegalia, powodowana przez zwiększone wydzielanie somatotropiny przez przysadkę mózgową u dorosłych osób, u których proces wzrastania już się zakończył. Na skutek akromegalii niektóre narządy wewnętrzne, np. serce i wątroba, ulegają powiększeniu. Zwiększa się również wielkość uszu, rąk, stóp, nosa i żuchwy na skutek rozrostu tkanek miękkich. Choroba objawia się przerostem kości i ich deformacją, pogrubieniem skóry i nadmiernym owłosieniem.

Innym schorzeniem traktowanym jako skutek uboczny zwiększonego wydzielania HGH, jest gigantyzm. Występuje on u dzieci i młodzieży, u których pojawia się zwiększony wzrost kości długich. Towarzyszy mu ubytek pola widzenia.

Stosowanie hormonu wzrostu może stać się przyczyną hipoglikemii, czyli spadku poziomu glukozy we krwi do wartości poniżej normy. Hipoglikemia często posiada podłoże endokrynologiczne i bywa powodowana nadaktywnością trzustki w produkcji insuliny. Hormon wzrostu może również wywoływać cukrzycę z powodu zwiększania odporności na działanie insuliny.

Przyjmowanie hormonu wzrostu, w szczególności przez osoby młode, może być przyczyną nadciśnienia tętniczego krwi, podwyższony poziom sodu i potasu we krwi oraz zatrzymywanie wody w organizmie. Na skutek tego krew staje się gęsta i przepływa wolniej przez naczynia krwionośne, a to z kolei sprawia, że serce musi pracować intensywniej. Jeżeli ciśnienie krwi nie obniży się, istnieje możliwość pojawienia się nieodwracalnych zmian w układzie krwionośnym.

Również układ hormonalny jest narażony na negatywne skutki stosowania HGH. W trakcie przyjmowania z zewnątrz hormonu wzrostu organizm przestaje produkować hormony gonadotropowe, czego bezpośrednim skutkiem może być niepłodność, zaburzenie czynności jąder, zaburzenie erekcji i szereg innych dolegliwości związanych z funkcjami seksualnymi. HGH co prawda sprawia, że początkowo libido wzrasta, jednak po pewnym czasie następuje nagły spadek popęd\u seksualnego, który może doprowadzić nawet do impotencji.

Wymienione skutki uboczne stosowania hormonu wzrostu niekiedy bywają bardzo niebezpieczne, czasami nawet stanowią zagrożenia dla zdrowia, na szczęście występują sporadycznie. Jeżeli hormon HGH jest przyjmowany w odpowiedni sposób i w racjonalnych dawkach, wówczas prawdopodobieństwo, ze doprowadzi do pojawienia się działań niepożądanych, jest niezwykle małe.

Dodaj komentarz